Zaburzenia seksualne w nerwicy

Najczęściej w nerwicach spotyka się zaburzenia seksualne o charakterze minusowym - obniżenie popędu i sprawności seksualnej, rzadziej o charakterze plusowym - w postaci wzmożonego popędu.

  • wzmożenie popędu seksualnego

    Wzmożenie popędu seksualnego ma charakter nerwicowy; szuka się wyładowania seksualnego dla zmniejszenia nerwicowego niepokoju, w sposób przedmiotowy traktuje się partnera seksualnego, szybko się nim nuży, stąd większa potrzeba zmiany i atrakcji. Występuje często też autoerotyzm jako najłatwiejsza forma wyładowania.

  • zmniejszenie popędu seksualnego

    Najczęściej jednak nerwicy towarzyszy zmniejszenie popędu seksualnego, związane jest to obniżeniem nastroju i ogólnej dynamiki życiowej. Świat w nerwicy wydaje się przykry, drażniący, kontakt z nim trudny i bolesny. To nastawienie przenosi się także na partnera seksualnego, zaostrzają się konflikty, narasta niechęć i zobojętnienie - co osłabia chęć erotycznego zbliżenia.

Objawy zaburzeń seksualnych w nerwicy

Akt seksualny jest sterowany głównie przez układ wegetatywny, niezależny od woli, także orgazm nie pojawia się na żądanie, ale można do niego doprowadzić za pomocą różnych technik. Generalnie mężczyźni cierpią najczęściej na brak erekcji, a kobiety na brak wyładowania. Do rzadkości należy brak wytrysku, dość często może być jego osłabienie.

Obniżenie przyjemności stosunku seksualnego jest dość typowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn cierpiących na nerwice. Mężczyźni odczuwają w czasie stosunku i po nim zmęczenie; obawiają się, że stosunek seksualny może im zaszkodzić, nie umieją się wyłączyć z tematyki nerwicowej. Kobiety odczuwają jeszcze większe problemy z brakiem przyjemności w stosunku. Akt seksualny może budzić u nich wręcz wstręt, co jest wyrazem ustosunkowania się do partnera lub życia seksualnego w ogóle. Bolesność doznawana podczas stosunku jeśli nie jest wywołana zmianami organicznymi, może być także objawem nerwicowym. Podobnie objawem nerwicowym jest pochwica - niemożność rozłączenia się partnerów, co bywa nierzadko powodem kompromitacji.

Zaburzenia seksualne dzieli się na pierwotne (występujące od początku życia seksualnego) lub wtórne - gdy występują po krótszym lub dłuższym okresie prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia seksualne mogą wystąpić jako jedyny objaw nerwicy (nerwica seksualna) lub być wplecione w zestaw innych objawów.

Monika Drewnowska