Zaburzenia wegetatywne w nerwicy

Chory na nerwicę rzadko trafia wprost do psychiatry, zazwyczaj najpierw kieruje się do lekarza ogólnego albo specjalisty od danego typu swoich dolegliwości. Najbardziej bowiem niepokoją chorego dolegliwości cielesne i ma nadzieję, że lekarz może mu w tym pomóc. Dolegliwości psychiczne - swoje niepokoje, smutki, urazy i kompleksy, próbuje sam sobie jakoś tłumaczyć i z nimi radzić.

Chory nerwicowy w charakterystyczny sposób przedstawia swoje dolegliwości, jest zazwyczaj bardziej zaniepokojony swoimi objawami, niż to się zdarza w chorobach czysto somatycznych. Jest również bardziej złączony ze swoimi objawami, nie potrafi o niczym innym myśleć ani spojrzeć na nie bardziej obiektywnie. Chory somatycznie łatwiej oddziela od siebie swoje dolegliwości, mniej jest w nie emocjonalnie zaangażowany.

Najczęściej ujawnianymi dolegliwościami nerwicowymi są: bezsenność, bóle głowy, bóle serca, duszności, bóle brzucha, brak apetytu związany z tym ubytek wagi, zaburzenia seksualne, bóle wędrujące, umiejscawiające się w różnych częściach ciała, mrowienia i drętwienia palców rąk i nóg.

Monika Drewnowska